Rozszerzona, a wirtualna rzeczywistość. O co chodzi?

Technologiczny szum.

Od pewnego czasu w branży nowych technologii, startupów, dużo mówi się na temat tak zwanego VR-u oraz AR-u. Co tak właściwie oznaczają te skróty?

VR, czyli wirtualna rzeczywistość  (z ang. virtual reality) polega na wprowadzeniu użytkownika do świata całkowicie wyrenderowanego poprzez komputer za pomocą specjalistycznych okularów zakładanych na głowę. AR, czyli rozszerzona rzeczywistość (z ang. augmented reality)wynika z nałożenia danego modelu 3D na rzeczywiste przedmioty np. stół, podłoga. Zarówno wirtualna rzeczywistość, jak i rozszerzona rzeczywistość często wykorzystywana jest podczas prezentacji nowych, nie stworzonych jeszcze konstrukcji domów, modeli samochodów, jachtów oraz  innych produktów podczas procesu projektowania.

Pieniądze, pieniądze, pieniądze. 

Niestety wirtualna rzeczywistość wciąż wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.  Do uruchomienia stanowiska potrzebujemy specjalnych okularów oraz komputera z dobrymi parametrami technicznymi. Cena takiego zestawu może przekraczać nawet 10-15 tysięcy złotych. Rozwiązaniem jest rozszerzona rzeczywistość, gdzie narzędziem nam potrzebny jest smartphone lub tablet- czyli to, co większość z nas ma cały czas przy sobie.

Trend.

Rozszerzona rzeczywistość zdobyła dużą popularność po premierze gry Pokemon Go, w której to poszukiwało się „stworków” wskazanych na mapie oraz najeżdżając kamerą na nie, dodawało się je do swoich zdobyczy. Aplikacja ta jest doskonałym przykładem użycia rozszerzonej rzeczywistości. W tej technologii nakładany jest wyrenderowany model 3D na rzeczywisty obraz poprzez użycie soczewki w aparacie smartphona lub tableta.

 

Pokemon Go. CC: Independent.co.uk

Przykładem zastosowania rozszerzonej rzeczywistości może być przygotowany przez nas koncept dla branży deweloperów mieszkań. Do działania potrzebujemy kartkę z rzutem mieszkania, bądź wizualizacją. W aplikacji możemy zobaczyć różne wielkości mieszkań, style wykończeń, widok bez ścian. Chętnie pokażemy więcej możliwości zastosowania rozszerzonej rzeczywistości w różnych branżach. Porozmawiajmy o Twoim projekcie.

Mixed Reality

Warto również wyróżnić jeszcze dziedzinę MR, czyli Mixed Reality. Jest to nałożenie rozszerzonej rzeczywistości na soczewkę w okularze. Technologia ta jest dopiero w wstępnej fazie rozwoju, lecz wiele osób uważa, że za 3-4 lata, będzie to na codziennym wyposażeniu ludzi.

Rozszerzona rzeczywistość jest o tyle interesująca, iż do wykorzystania tej technologii potrzebujemy wyłącznie smartphone wyposażony w aparat oraz z zainstalowaną aplikacją. Obecnie na świecie liczba aktywnych smartphone to ponad 2 miliardy urządzeń, natomiast prognozowane jest, iż do 2020 roku liczba ta wzrośnie prawie do 3 miliardów! Każdy z użytkowników w prosty sposób może pobrać aplikację wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość poprzez sklep Google Play lub AppStore bez zbędnych inwestycji w specjalistyczne okulary lub zaawansowane komputery.

Czas start!

Zdecydowanie obecnie jesteśmy świadkami początków popularyzacji nowych technologii jakimi są wirtualna oraz rozszerzona rzeczywistość. Jest to bardziej niż pewne, że firmy będą implementować rozwiązania wykorzystujące VR i AR w swoich produktach lub usługach.

Share on FacebookTweet about this on Twitter
Szymon Węsierski

Szymon Węsierski

CEO More Infinity    

Szymon swoje doświadczenie budował prowadząc ponad 100 projektów kreatywnych.  W More Infinity odpowiedzialny jest za odnajdywanie wartości biznesowej w implementacji rozszerzonej rzeczywistości w codzienne produkty lub usługi naszych klientów.

Share on FacebookTweet about this on Twitter
Wyślij email
+48 602 813 603