Rozszerzona rzeczywistość na rynku deweloperów mieszkań i architektów.

Wstęp.

Na rynku mieszkaniowym w Polsce widzimy znaczny wzrost realizowanych inwestycji. Buduje się coraz więcej nieruchomości i deweloperzy kuszą klientów różnymi metodami. Programy MDM, rabaty, gotowe aranżacje mieszkań. Wszystkie zabiegi mają na celu jak najszybszą sprzedaż wszelkich powierzchni – co oznacza znacznie niższy koszt kredytowania. Jednym słowem, w kieszeni dewelopera zostaje więcej pieniędzy, dlatego wszyscy walczą o to, aby mieszkania sprzedawać, gdy tak naprawdę dopiero łopata wbijana jest w grunt.

Obecnie w marketingu większość firm opiera swoje działania na kampaniach Adwords, kampaniach w mediach społecznościowych, budowaniu świadomości firmy na przeróżnych targach i przeważnie dotyczy to nie tylko deweloperów mieszkań, ale również innych branż. Jak w takim razie wyróżnić się, zaskoczyć swoich klientów, zachęcić ich właśnie do swojej oferty?

Wartość.

Firmy zaczynają zauważać, że tak naprawdę bardziej chodzi o rozwiązanie problemu niż sam produkt. Klienci chcą rzeczywistej wartości, którą trzeba ukazać. Wartości powinny też zostać dopasowane do grupy docelowej. Inne potrzeby ma singiel szukający małego mieszkania tylko dla siebie, czy też pracujące małżeństwo z dwojgiem dzieci.

Często klienci z którymi rozmawiamy, mówią o problemie wyobrażenia sobie przestrzeni. Płaski rzut na kartce A4 nie daje nam wyobrażenia, jak będzie wyglądało wnętrze tego mieszkania. Ciężko sobie również wyobrazić jak dany kolor farby będzie komponować się z jasnym, dębowym parkietem, jakie wyposażenie będzie na miarę naszego mieszkania i jak najkorzystniej zagospodarować przestrzeń. A gdyby tak rozwiązać te problemy?

Strategia.

Opracowanie spójnej strategii inbound i outbound jest podstawą marketingu niezależnie od branży. Techniki outbound zaczynają być coraz bardziej nieefektywne. Tradycyjne formy reklamy jak losowe dzwonienie po klientach (z ang. cold calling), lub wysyłanie mailingów, inwestowanie dużych nakładów w gazety, banery nie są już dobrą formą reklamy. Spójrzmy gdzie są teraz nasi klienci?

Inbound marketing stał się dobrą praktyką innowacyjnych firm. Tworzenie contentu, poradników, pisanie artykułów na tematy, które zainteresują Twoich klientów, budowanie społeczności dookoła Twojej firmy jest kluczowe. Obecność w Social Mediach (Instagram jest bardzo niedocenianym medium dla deweloperów mieszkań) jest świetnym miejscem na ukazywanie wnętrz przyszłych mieszkań, aranżacji części wspólnych lub terenów zielonych. Dlaczego rozszerzona rzeczywistość może być kolejnym ważnym narzędziem w budowaniu interakcji z Twoimi klientami?

Rozszerzona rzeczywistość – Twoja przewaga.

Rozszerzona rzeczywistość (z ang. augmented reality) znajduje coraz więcej zastosowań w wielu dziedzinach życia. Jednym z nich jest rynek nieruchomości. Czym tak naprawdę jest tajemniczo brzmiąca „rozszerzona rzeczywistość”? W skrócie jest to rzutowanie obiektów 3D na „realne” przedmioty takie jak np: blat biurka, ściana, kartka. Wykorzystywana do tego jest kamera urządzenia mobilnego czyli smartphona lub tableta.

Technologia daje nam niesamowite możliwości, z których powinniśmy korzystać. Szczególnie jeśli pozwala nam na rozwiązanie problemów naszych klientów, co bezpośrednio przekłada się na lepszą sprzedaż. Rozszerzona rzeczywistość pozwala architektom, czy też deweloperom mieszkań na pracę z materiałami, które już mają. Modele mieszkań np. w Autodesk Revit lub 3DsMax. Szczególnie, że Rynek rozszerzonej rzeczywistości rośnie w gwałtownym tempie. Duże firmy takie jak np. Skanska dostrzegają taką przyszłość i idzie w tym kierunku.

 

Możliwości.

Dobrze wiemy, że na rynku mieszkaniowym wizualna prezentacja mieszkań sprzedaje. Odpowiednio wymuskane zdjęcia zwiększają sprzedaż na ogłoszeniach o nieruchomości. Nie bez powodu stał się popularne pojęcia „home staging” czyli odpowiednie ustawianie mebli, produktów w mieszkaniu, aby zwiększyć jego wartość do wyceny. Deweloperzy zlecają robienie fotorealistycznych wizualizacji, aby jeszcze lepiej prezentować swoje inwestycje. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości możemy z planu mieszkania w formie kartki A4 ukazać model mieszkania 3D. Nawet więcej, możemy pokazać kilka typów mieszkań: 40m2, 50m2 czy też 60m2. Za pomocą jednego przycisku możemy pokazać różne układy funkcjonalne lub też widok ucinając ściany na wysokości 20 cm, aby ułatwić klientowi zapoznanie się z układem mieszkania. A gdyby tak jeszcze pokazywać mieszkanie z meblami lub bez? Dodatkowo w różnych stylach aranżacji: skandynawski, modern, rustykalny? Każdy klient ma inny gust. Dopasuj się do niego!

Wyobraź sobie teraz, że Twój rzut mieszkania rozdawany przez doradców sprzedaży lub ulotka, katalog na targach jest tak naprawdę tylko początkiem do dalszej interakcji z klientem poprzez aplikację mobilną, którą może mieć każdy, kto ma smartphona lub tablet, czyli prawdopodobnie większość Twoich klientów. Jeżeli chcesz się wyróżnić na tle konkurencji i wdrażać innowacyjne narzędzia, to weź pod uwagę wykorzystanie do tego rozszerzoną rzeczywistość.

Quo Vadis rozszerzona rzeczywistość?

Jeżeli używanie modeli 3D poprzez rozszerzoną rzeczywistość pomoże ludziom wyobrazić sobie przestrzeń lub przyszłą aranżację mieszkania, kolorystyki lub rozwiąże potencjalne kolizje, to zapewne zwrot z inwestycji w postaci nowych klientów oraz pozyskanie nowych rynków, będzie zadowalający. Obecnie firmy prześcigają się w coraz to bardziej kreatywnych kampaniach, kreacjach, aby zainteresować coraz to bardziej wymagającego klienta. Może właśnie nowoczesne technologie są tym, czego szukasz, aby się wyróżnić,

Share on FacebookTweet about this on Twitter
Szymon Węsierski

Szymon Węsierski

CEO More Infinity    

Szymon swoje doświadczenie budował prowadząc ponad 100 projektów kreatywnych.  W More Infinity odpowiedzialny jest za odnajdywanie wartości biznesowej w implementacji rozszerzonej rzeczywistości w codzienne produkty lub usługi naszych klientów.

Share on FacebookTweet about this on Twitter
Wyślij email
+48 602 813 603