Jak rozszerzona rzeczywistość zmieni sposób dokonywania zakupów?

W radiu, telewizji, artykułach w prasie czy Internecie, coraz częściej natykamy się na określenia takie jak: Wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość. Co właściwie oznaczają te pojęcia? Czym jest wirtualna rzeczywistość czy należy się jej bać, a może można ją ciekawie wykorzystać?

VR (z ang. virtual reality), czyli wirtualna rzeczywistość to rodzaj komputerowej technologii, która pozwala wprowadzić użytkownika do wirtualnego świata w całości stworzonego przez komputer. Aby zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości niezbędne będzie użycie specjalistycznych okularów, które wyświetlą nam wyrenderowany przez komputer obraz.

AR (z ang. augmented reality) czyli rzeczywistość rozszerzona to sposób łączenia świata realnego z nałożonymi na niego, wirtualnymi modelami 3D, które widoczne są przy użyciu telefonu lub tabletu.Technologia ta znajduje zastosowanie w projektowaniu np. konstrukcji domów, modeli samochodów, jachtów, a także mebli czy innych produktów.

Dlaczego rozszerzona rzeczywistość?

Wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości w pracy projektanta czy designera może wiązać się ze sporymi nakładami finansowymi. By projektować obiekty z wykorzystaniem VR niezbędny będzie specjalistyczny, wysokiej jakości sprzęt o znakomitych parametrach. Doskonałej klasy komputer i okulary dostosowane do wymagań programów to koszt nawet 10-15 tysięcy złotych. Alternatywą może być jednak bardziej intuicyjna i mniej wymagająca pod kątem sprzętów czy nakładów finansowych – rzeczywistość rozszerzona. Aby mieć do niej dostęp, warto skorzystać z profesjonalnej aplikacji mobilnej. Dzięki niej przy użyciu smartfona lub tabletu, który zwykle masz przy sobie, możesz tworzyć wizualizacje obiektów takich jak np. meble czy maszyny. Telefon pozwoli Ci szybko stworzyć dowolną wizualizację, a przy użyciu tabletu lepiej wyeksponujesz ją np. podczas spotkania handlowego z klientem. Aplikacja nie wymaga zakupu drogiego sprzętu – aby jej używać możesz bazować na urządzeniach, które już posiadasz.

Prognoza rynku pokazuje, że to właśnie rozszerzona rzeczywistość będzie główną technologią wykorzystywaną w najbliższej przyszłości.

 

Wykres ten pokazuje, że dzięki nowoczesnym telefonom, obsługującym rzeczywistość rozszerzoną, technologia ta będzie zyskiwała coraz większe zainteresowanie, aż do momentu zdominowania rynku.

 

Przykłady zastosowania

Aranżacja mieszkania

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę wymarzonego domu, albo kupno własnego mieszkania, na etapie aranżacji wnętrz wpadają w grad wątpliwości i pytań: Czy ta kanapa będzie pasowała do mojego mieszkania? Czy wybrana przeze mnie komoda zmieści się w salonie? Czy fotel z tapicerką o wyrazistym wzorze na pewno będzie dobrym pomysłem?

Ilość spraw związanych z remontem i nakładające się na to tempo życia sprawiają, że inwestorzy coraz chętniej sięgają po rozwiązania, które pomogą im dokonać wyborów bez konieczności wychodzenia z domu. Rozszerzona rzeczywistość daje taką możliwość – skraca proces zakupowy, ułatwia decyzję, pomaga zwizualizować sobie gotowe rozwiązanie.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/h0WX7s0YjnI” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Jak to działa?

Aby skorzystać z wizualizacji wybranego obiektu, wystarczy pobrać intuicyjną aplikację na swój telefon czy tablet. Dzięki niej, w zaledwie jeden wieczór urządzimy swoje mieszkanie. Przy użyciu aplikacji możemy wygodnie i bez wychodzenia z domu dopasować, wybrać i kupić meble, które pomogą nam stworzyć wyjątkowy charakter naszego mieszkania.  

Wystarczy kilka kliknięć, by przekonać się, czy wybrane przez nas rozwiązania będą funkcjonalne i wygodne. Jeśli zastanawiamy się, czy designerska komoda nie przytłoczy naszego wnętrza i czy nowoczesne biurko dopasuje się do klimatu naszego mieszkania, posłużmy się aplikacją i sprawdźmy jak w rzeczywistości będą wyglądały wybrane przez nas meble.

Z aplikacją oszczędzamy czas i pieniądze – nie musimy dłużej błąkać się po licznych sklepach meblarskich w poszukiwaniu dogodnych rozwiązań i inspiracji. Kiedy urządzasz swoje mieszkanie, często musisz odwiedzić kilka galerii meblarskich, by znaleźć wyposażenie, które w pełni Cię zadowoli. Aplikacja pomoże Ci oszczędzić czas, bo dzięki niej, w jednym miejscu masz dostęp do asortymentu wielu różnych producentów.

 

Aranżacja przestrzeni przemysłowych

Organizacja zakładu pracy, biura czy hali produkcyjnej to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga sporych nakładów finansowych. By cały proces przebiegał sprawnie, warto szukać profesjonalnych i sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jeśli zastanawiamy się, jak zorganizować przestrzeń w naszej hali, w jaki sposób ustawić ścieżki komunikacyjne, gdzie zorganizować strefę pracowniczą, a gdzie umieścić poszczególne maszyny, by korzystanie z nich było jak najbardziej wygodne i ekonomiczne, skorzystajmy z innowacyjnej aplikacji, opartej o rozszerzoną rzeczywistość.

Dzięki niej możemy szybko i sprawnie wykonać wizualizację przestrzeni biznesowej lub przemysłowej.

Jeśli nasza firma świadczy usługi dla biznesu, bądź zajmuje się sprzedażą maszyn – aplikacja może stać się świetnym narzędziem sprzedażowym. Jeśli Twój Klient jest zainteresowany zakupem sprzętu wartego kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych, ale wciąż waha się przed podjęciem ostatecznej decyzji – stwórz dla niego wizualizację! Wstaw w przestrzeń Klienta maszyny, sprzęt lub meble, które zamierza kupić i pokaż mu efekt końcowy. Obrazy przemawiają lepiej, niż słowa. Napędzaj sprzedaż swoich produktów z aplikacją opartą o rozszerzoną rzeczywistość.

Zakończenie

Nowoczesne technologie niezwykle dynamicznie wkraczają w kolejne dziedziny naszego życia, całkowicie odmieniając spojrzenie na dotychczasowe problemy. Rozszerzona rzeczywistość poszerza wachlarz dostępnych rozwiązań, oferując nam często tańsze i wygodniejsze opcje.

Dzięki niej możemy tworzyć szybkie i wygodne wizualizacje, które znajdą zastosowanie nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. Przy użyciu aplikacji wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość, możemy w dowolną przestrzeń wstawić obiekt o zróżnicowanych gabarytach czy wadze. Nie musisz dłużej zastanawiać się czy wybrane meble zmieszczą się do Twojej kuchni lub czy specjalistyczna maszyna wpasuje się w przestrzeń Twojej hali produkcyjnej. Za pomocą aplikacji dostępnej na telefon lub tablet, znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania i podejmiesz decyzję o zakupie, bez konieczności wychodzenia z domu

Share on FacebookTweet about this on Twitter
Szymon Węsierski

Szymon Węsierski

CEO More Infinity    

Szymon swoje doświadczenie budował prowadząc ponad 100 projektów kreatywnych.  W More Infinity odpowiedzialny jest za odnajdywanie wartości biznesowej w implementacji rozszerzonej rzeczywistości w codzienne produkty lub usługi naszych klientów.

Share on FacebookTweet about this on Twitter
Wyślij email
+48 602 813 603